BatteryEvo WALRUS G4 Plus 16.5K INV. 23 kWh AC110/220V 96N
Download Spec Sheet
  • Off-grid 90-230V PV 8kW solar compatible.
  • Grid-tied solar battery compatible.
  • Works on homes without solar.
  • Built in UPS for auto start during blackouts.
  • Can charge with 220V 5kW gas/deisel generator.
  • 10YR warranty on all batteries
  • Assembled and shipped out of CA
Included in this bundle:
System Voltage AC110V/220V
Nominal Voltage 88 V
Chemistry NMC
kWh Capacity 23 kWh
Ah Capacity 260 Ah
Charging Voltage 97.3 V-99.6 V
Max Charge Voltage 99.6 V
Operating Voltage Range 72 V-99.6 V
Suggested Low Voltage Cutoff 72 V-80 V
Cell Configuration 24S2P
Max Continuous Discharge Current 150 A
Max Continuous Power 16.5 kVA
Max Discharge Peak Current 300 A
Max Charge Current 150 A
MPPT Charge Controller 8000 W
Charge Temperature Range -20°C (-4°F) / 55°C (131°F)
Discharge Temperature Range -20°C (-4°F) / 55°C (131°F)
Optimal Discharge Temperature Range 15°C (59°F) / 35°C (95°F)
Storage Temperature Range -5°C (23°F) / 35°C (95°F) (Max 6 Months)
Weight 441 lb
Depth 15.4 in
Width 24.41 in
Height 36.24 in