Canadian Solar CS6W-535MB-AG Solar Panel
Features:
MORE POWER
  • Low power loss in cell connection compared to conventional modules
  • Low NMOT: 41 ± 3 °C
  • Low-temperature coefficient (Pmax): -0.34 % / °C
  • Better shading tolerance
MORE RELIABLE
  • Lower internal current, lower hot spot temperature
  • Minimizes micro-crack impacts
  • Heavy snow load up to 5400 Pa, wind load up to 2400Pa*
  • 30-year linear power performance warranty
Wattage: 535W | Up to 650W with Bifacial Gain
VOC: 49V
ISC: 13.85A
Cell Type: Monocrystalline
Dimensions: 89.2" x 44.6" x 1.38"